مقاله ابزار دستی

ابزار دستی 

اینگونه وسایل در همه جا از منازل تا اداره‌جات و صنایع یافت می‌شود و از آنجائیکه به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد، آسیب‌های ناشی از آنها نیز بسیار می‌باشد. و از آنجائیکه وسایل ساده‌ای می‌باشند همواره تصور بر این است که کار با آنها خطری ندارد و هر کسی می‌تواند از این ابزار استفاده کند.

 ابزارهای دستی که در این کارخانه استفاده می‌شوند شامل انواع آچارها، انبردست، پیچ‌گوشتی و چکش‌ها می‌باشد. کارگران هنگام کار با ابزار دستی باید از وسایل حفاظت فردی مناسب استفاده کنند و به منظور جلوگیری از وارد شدن صدمات ناشی از پرتاب ذرات به خود از حفاظ در مقابل چشم و صورت استفاده کند.

آچارها

Buy cheap Viagra online

با توجه به ماهیت صنعت مورد مطالعه که یکی از معروفترین ابزارهای دستی آچارها می‌باشند استفاده ایمن از آچارها به این بستگی دارد که استفاده کننده در برابر خطرات احتمالی آچار همیشه هوشیار و آماده باشد.

در هنگام استفاده از این ابزار ممکن است که آنها از خار دررفته و در نتیجه شکسته شدنشان باعث صدمه به کاربر شوند. بنابراین فرد باید همیشه احتمال رها شدن آچار را به حداقل برساند، فرد استفاده‌ کننده باید همیشه عیوب آچار را بازرسی نموده و برای هر پیچ از آچار مناسب آن استفاده کند.

در این کارخانه از آچارها در انواع معمولی و پنوماتیکی به وفور استفاده می‌گردد به خصوص در سالنهای مونتاژ وانت و سواری، تنها راه حفاظتی پیشنهادی آموزش درباره نحوه صحیح کار با آچارها می‌باشد.

انبردست ها 

انبردست اغلب به عنوان یک ابزار چند منظوره بررسی می‌شود و اغلب مواقع با توجه به هدف اصلی از طراحی آنها، این وسایل اشتباه و نادرست به کار برده می‌شوند. انبردستها برای عمل گرفتن و بریدن طراحی شده‌اند و به عنوان وسیله جایگزینی برای آچارها طراحی نگشته‌اند.

چون (فک) دهانه  آنها  قابل انعطاف است در هنگام کار دهانه آنها از قطعه کار در می‌رود که باعث آسیب  به دست می‌گردد. همچنین از انبردستها برای گرفتن سرپیچ و مهره در هنگام بستن  آنها  استفاده می‌شود که باعث این عمل باعث سائیده شدن سرپیچ‌ها شده و استفاده از آچار برای بستن آنها را مشکل می‌کند. بعضی اوقات کناره‌ی برنده انبردست‌ها سبب صدمات می‌گردد که این عمل بیشتر در هنگام بریدن سیم‌های کوتاه دیده می‌شود گذاشتن یک حفاظ در بالای لبه برنده و استفاده از عینک حفاظتی از پرتاب براد‌ه‌های سیم که سبب صدمات می‌گردند، جلوگیری خواهد نمود. انبردستهایی که برای کارهای الکتریکی به کار برده می‌شوند، بایستی ایزوله بوده و کارگر در هنگام کار از دستکش عایق استفاده نماید.

پیچ گوشتی ها

از پرمصرفترین ابزارهای دستی است که به طور غلط از آن استفاده می‌گردد. از جمله عمل غیر ایمن در کار با پیچ‌گوشتی استفاده از پیچ‌گوشتی برای سوراخ کردن، ایجاد لبه یا استفاده به صورت سنبه  (pnch bars) می‌باشد.

در صورت استفاده از پیچ‌گوشتی برای کارهای فوق این وسایل دارای پتانسیل صدمه رساندن به فرد هستند به علاوه استفاده از این ابزار با دسته شکسته، تیغه خم شده و کند یا نوک تاب برداشته، ممکن است سبب در رفتن پیچ‌گوشتی و صدمه به دست بشود. پیچ‌گوشتی‌های سرصلیبی ایمن‌تر از پیچ‌گوشتی‌های نوع مته دستی می‌باشد چون در نوع اول احتمال دررفتن و سرخوردن پیچ‌گوشتی کمتر است. سر یک پیچ‌گوشتی باید متناسب با نوع پیچ انتخاب شود.

لیزخوردن و دررفتن پیچ‌گوشتی‌های دوسر نیز نسبت به پیچ‌گوشتی‌های دارای انتهای گرد (چهارسو) و کند شده کمتر می‌باشد. همچنین پیچ‌گوشتی‌های دوسو فشار کمتری برای بستن پیچ نیاز دارند. در هنگام کار با پیچ‌گوشتی نباید قطعه کار را با دست نگه داشت بلکه باید آن را حتی‌الامکان توسط یک گیره نگه داشت. با این عمل شانس صدمه دیدن دست در صورت دررفتن پیچ‌گوشتی از قطعه کار کاهش می‌یابد. همچنین در کارهای الکتریکی دسته و میله پیچ‌گوشتی (به جزء سرمیله) باید عایق رسانای جریان برق باشد.

در این کارخانه از پیچ‌گوشتی‌های معمولی یعنی نوع مته دستی استفاده می گشت که تنها سر آنها عایق جریان برق بود یعنی دسته پیچ‌گوشتی و میله و سرمیله رسانای جریان برق بود. پیچ‌گوشتی‌های خراب و معیوب که سر آنها کند و بریده بریده و ناصاف شده است هرچند وقت یکبار به واحد تعمیرات فرستاده می‌شود و توسط دستگاه سنگ سر آنها صاف و تیز می گردد و دوباره مورد استفاده قرار می‌گیرد. کارگران برق‌کار شرکت از نوعی پیچ‌گوشتی تحت عنوان فازمتر استفاده می‌کنند که تنها سرمیله آن عایق نمی‌باشد، بنابراین بسیار مناسب برای برق‌کاری می‌باشد.

چکش ها

چکشها در انواع اندازه‌ها و شکل‌های گوناگون و برای اهداف متفاوت ساخته شده‌اند . انتخاب آنها نیز باید براساس هدف و کاربردشان باشد. در مرکز بهمن موتور از انواع مختلفی از چکشها استفاده می‌گردد. گروهی دارای سرآهنی هستند که در خطوط صافکاری، قطعه‌سازی، اتاق‌سازی جلو و عقب استفاده می‌گردند و گروهی دارای سرلاستیکی هستند که در خطوط مونتاژ جهت بالانس کردن درب ماشین، جا انداختن قطعه در محل مورد نظر و … استفاده می‌شوند.

به طور کلی اصول زیر در استفاده از چکشها باید رعایت گردد.

ـ برای حفاظت چشمها بایستی از عینک بغل حفاظ‌دار (Goggles ) استفاده شود.

ـ همیشه چکش مورد نظر بایستی اندازه و وزنش با شغل تناسب داشته باشد.

ـ هرگز از یک چکش برای ضربه زدن و کوبیدن چکش دیگر استفاده نشود.

ـ در هنگام عمل چکش‌زنی بایستی چکش به‌ طور عمودی پایین آورده شود و به صفحه مورد نظر برخورد نماید.

ـ هیچگاه دسته چکشها رنگ نگردد و همواره چکش‌ها به طور روزانه بازدید گردند.

ـ تعویض و اصلاح چکشهایی که دارای تورفتگی، شکستگی یا پوسیدگی شدید هستند.